Szeged, 2022. június 29. – július 1.
Címe: Nők a történelemben II.
2022. június 29. – július 1. között Szegeden, a Móra Ferenc Múzeum segítségével, Nők a történelemben II. címmel tartottuk meg éves konferenciánkat és szakmai továbbképzésünket, amely az előző évi találkozásunk témájának folytatása volt. Az első napon a szegedi várban lévő előadóteremben előadások hangzottak el. Krász Lilla nyitó előadásában a várandósságot, a születést és az anyaság helyzetét mutatta be a 16–18. századi Magyarországon. Csibi Kinga Madarász Viktor szintén festő lányának, Adelinenek az életét, tanulmányait, házasságait mutatta be a rákospalotai gyűjteménybe 1961-ben bekerült hagyatéka, elsősorban 1906–1920 között írt naplói segítségével. Balahó Zoltán három eltérő származású hölgy, Andrássy Katinka, Tormay Cécile és Papp-Váry Elemérné életének egy-egy epizódját dolgozta fel. Tóth István a szegedi I. világháborús fényképeket vizsgálva azt mutatta be, hogy a nők szerepe három területen emelkedett ki: kórházi dolgozóként, kalauzként és postásként. Glässerné Nagyillés Anikó előadásában azt mutatta be, hogy a hagyományos női szerepek a nők munkába állásával, az emberek vallástól való eltávolodásával átalakultak. Ismertette, hogy a családról alkotott kép megváltozására a két világháború között a katolikus felekezeti kereteken belül milyen intézményi válaszokat adtak. Ifjabb Tóth István azt világította meg, hogy dr. Kószó István sikeres politikai pályáját hogyan segítette felesége, dr. Kószó Istvánné Szabó Etelka. Zombori István előadásában Horthy Miklósné Purgly Magdolna életútját tekintette át, családanyaként és feleségként betöltött szerepe mellett az 1938-ban megrendezésre kerülő 34. eucharisztikus kongresszus szervezésében játszott szerepét emelte ki. Závodi Szilvia a soproni Magyar Királyi Zrínyi Ilona Leánynevelő Intézetben tanító Soós Vincéné Mágori Etelka életútját tekintette át, kiemelve a leánynevelő intézetben végzett tevékenységét. Varga Éva előadásában a Rácz-gyűjteményről és a gyűjtemény darabjainak egykori tulajdonosáról, Rácz Vali díváról, színésznőről beszélt. Farkas Gyöngyi egy 1960-ban történt eseményt mutatott be, amikor Nyírcsaholy községben több száz asszony a falu kollektivizálása ellen tiltakozott a tanácsháza előtt, és vissza akarták szerezni az előző hetek téesz-szervezési kampánya során kényszerből aláírt belépési nyilatkozatokat. Ismertette az események menetét, a résztvevőket és a megtörtént eseményekről a falu lakosaiban tovább élő emlékeket.
A második napi, autóbuszos kirándulás során Kiszomborban Szirbik Imre polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd Gilicze János vezetésével a Rónay kúriát és az abban álló kiállítást, Halmágyi Pál kalauzolásában pedig a középkori körtemplomot és a Rónayak felújított sírkertjét tekintettük meg. Ezt követően Makóra látogattunk ahol a József Attila Múzeumban előbb Szikszai Zsuzsanna múzeumvezető köszöntötte a Társulat tagjait, majd Forgó Géza tolmácsolásában megnéztük a várostörténeti kiállítást, Halmágyi Pál vezetésével a városházát, a volt megyeházát, végül Börcsök Attila kalauzolásában a szabadtéri néprajzi kiállítást. A nap végén, Óföldeákon Gilicze János vezetésével a felújítás alatt álló Návay kastélyt és a romos állapotban lévő mauzóleumot, valamint Halmágyi Pál kalauzolásában a középkori erődtemplomot látogattuk meg.
A harmadik napon, Szegeden a Fekete házban Szabó Tamás Joachim Ferenc – A holdfény impresszionistája című képzőművészeti kiállítást, a Kultúrpalotában Szolnoki Zoltán vezetésével A legendás vadnyugat – Cowboyok és indiánok című kiállítást, végül a Várban ifj. Tóth István kalauzolásában az Utazz a múltba! Szeged történeti állandó kiállítást tekintettük meg.