Zalaegerszeg, 2023. június 28–30.
Címe: Történelem és emlékezet a 20. században a múzeumi gyűjtemények tükrében
2023. június 28–30. között Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeum segítségével, Történelem és emlékezet a 20. században a múzeumi gyűjtemények tükrében címmel tartottuk meg éves konferenciánkat és szakmai továbbképzésünket. Konferenciánk első napján a Mindszentyneumban lévő előadóteremben kilenc előadás hangzott el a témával kapcsolatban. Balogh Margit nyitó előadásában Pehm (Mindszenty) József életútjának néhány csomópontját tekintette át. Gócsáné Móró Csilla előadásában azt mutatta be, hogy egy nemesi család, a Blaskovichok hogyan hoztak létre múzeumot Tápiószelén. Tar Ferenc a Festetics család Keszthelyen meglévő emlékezetéről tartotta előadását. Bemutatta a Keszthelyen élt családtagokat, a helyi újságokban róluk megjelent híreket. E mellett egykori alkalmazottakkal készített riportok segítségével a kastély mindennapi életét, a személyzetnek a családtagokról kialakított véleményét ismertette. Forró Katalin a Tragor Ignác Múzeum ún. Gödi Fészekre vonatkozó emlékanyagát ismertette. Szőke Richárd Rajnold Szilágyi Lajos (1882–1965) berettyóújfalui földbirtokos életútját mutatta be. Tóth Orsolya Dr. Zsindely Sándor hagyatékából a Hadtörténeti Múzeumba került I. világháborús hadifogolytábor emlékeket mutatta be. Erős Krisztina egy 1956-ban történt repülőgép eltérítés történetét és ehhez kapcsolódóan a Göcseji Múzeumban, Szántó György a zalaegerszegi ruhagyár igazgatója anyagában található fotókat ismertette. Szolnoki Zoltán a szegedi Árpád tér épületeire 1958-ban kihelyezett műemlékjelölő táblákat ismertette. Hauptman Gyöngyi Nagyatádról és környékéről 1952-ben két hullámban történt kitelepítés történetét mutatta be. A nap végén átadásra került a Társulat Wellmann Imre Emlékérme, amelynek díjazottja 2023-ban Gál Éva a Janus Pannonius Múzeum munkatársa volt.
A második napi kirándulás során Zala vármegye történelmi emlékhelyeit kerestük fel. Zalaváron Havasi Bálint vezetésével megtekintettük a történelmi emlékparkot, valamint Ritoók Ágnes és Szőke Béla Miklós vezetésével betekinthettünk a folyó régészeti ásatás munkálataiba, és bemutatták a terület Karoling és Árpád kori történetét. Ezt követően Kallósdon a középkori kerektemplomot tekintettük meg Erős Krisztina vezetésével, majd Zalaszentgróton Béres Katalin vezetésével a Batthyány család ma iskolaként és kollégiumként működő kastélyát kerestük fel. Türjén a premontrei prépostsági templomot Orha Zoltán mutatta be, végül Egerváron a várkastélyt és a gótikus eredetű téglatemplomot Vándor László vezetésével tekintettük meg.
A harmadik napon a Mindszentyneumban Kovács Gergely vezetésével megtekintettük a „Szeretet hoztam ide is” Mindszenty József életútját bemutató, és az Egyházüldözés a kommunista diktatúra alatt (1945–1990) című állandó kiállításokat, (3. kép) valamint a Téglától a templomig – Válogatás Zala vármegye középkori emlékeiből című kiállítást Rákosné Paizs Szilvia kalauzolásával. A Göcseji Múzeumban Béres Katalin vezetésével megtekintettük az Elődeink élete című várostörténeti, valamint Szényi Krisztina és Kiss Nóra vezetésével a Zoób Kati ruháit bemutató kiállítást.